ogłoszenia

Toyota corolla 1986

8,900 zł

Piotrków Trybunalski, Woj. Łódzkie

Dlaczego ta Toyota jest wyjątkowa? Głównie przez gaźnik, który jest chyba najbardziej wartościowym elementem tego auta. Oryginalny został wymieniony na Aisana 4AC 14130 z Corolli AE86/85. Oczywiście po regeneracji (firma gaznik.pl z Lublina) na kwotę 800 zł. Przeróbka ta wymagała wyspawania specjalnego kolektora dolotowego wraz z adapterem. Wszystko jest podłączone zgodnie ze sztuką, wygląda jak seria i działa doskonale. Osiągi Toyoty przewyższają oczekiwania, to absolutny max jaki można wycisnąć z tego silnika na seryjnym wałku.
Ponadto, samochód został w tym roku poddany podstawowym pracom przywracającym go do pełnej sprawności, wcześniej robił kilkaset km rocznie.
W lutym zostały wymienione wahacze przednie i tylne, gumy i łączniki stabilizatora, amortyzatory przednie (gazowe Sachsy), końcówki drążków (i zbieżność przy okazji)
W marcu – przewody WN, kopułka, palec, świece
W kwietniu – kompletny rozrząd, pasek osprzętu, olej, wszystkie przewody hamulcowe wraz z płynem, tarcze, klocki, odpowietrzniki, uruchomienie zacisków
W maju – simering wałka rozrządu oraz obydwa simeringi na wale, uszczelnienie miski olejowej i dekla zaworów. Pewnie o czymś zapomniałem, bo było tego bardzo dużo.
Podłużnice, kielichy – super. Progi były wymieniane.
Instalacja LPG – 1 generacja, dobrany mikser pod dwugardziel, posiadam również zestaw do starej wersji.
Kupującemu dodaję oczywiście komplet umożliwiający powrót do oryginalnej specyfikacji (gaźnik, kolektor, airbox, przewody). W cenie 3 komplety kół – 165/70R14 na pancernych alusach z epoki ATS Hammer, 195/60/14 na stali oraz zimówki na oryginalnych 13″ Toyoty. Oprócz tego zapakowane nowe sprzęgło które ściągałem z Niemiec oraz resztę części które nagromadziłem, a nie wymagały wymiany (wysprzęglik, uszczelniacze itp.).
Sprzedaję z powodów osobistych, zagraciłem się i trochę mnie to przerasta, więc pozbywam się auta, które mam najkrócej i czuję najmniejszy sentyment.
Toyota wzięła udział w eliminacji Classicauto Cup na Torze Kielce i spisała się zaskakująco dobrze, objeżdżając sporo mocniejszych aut jako jedyne auto w klasie na seryjnym zawieszeniu i bez poważniejszych modyfikacji silnika.
Szczerze polecam, czy do jazdy na co dzień, czy do grubszych przeróbek. Jeśli ktoś szuka Corolli E8, która nie jest zgniłym i nudnym jak flaki z olejem dieslem z peweksu, to trafił w dziesiątkę 🙂 Blachy nie z Piotrkowa, bo nie jestem tu zameldowany. Auto jest zarejestrowane na mnie, bez sterty umów.
OC do 09.03.2023r., przegląd do 25.06.2023r.

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image