ogłoszenia

Porsche 1982

55,000 zł

Kraków, Woj. Małopolskie

EDIT: W związku z dramatycznie galopującą inflacją, postępem w składaniu tegoż auta oraz powtarzającym się pytaniem osób nie czytających opisu, co jest do zrobienia, że cena podejrzanie niska, postanowiłem wrócić do sumy poniesionych nakładów, ale dopuścić negocjacje cenowe.

Sprzedam Porsche 928 z silnikiem 4,5 litra (240koni mechanicznych) i manualną skrzynią biegów.
V8 z mechanicznym wtryskem K-Jetronic, bez katalizatora – piękny dżwięk!
Skrzynia manualna, pięciobiegowa, tzw. Dogleg (a więc ‘jedynka’ w lewo i do siebie).
Manualna klimatyzacja.

Tak to wygląda i działa: https://www.youtube.com/watch?v=WNkk1UZwfhk

Auto sprowadzone przed 5 laty, od tego czasu powolnie restaurowane, zaczynając od strony mechanicznej.

Silnik uszczelniony: wymienione uszczelki, które tego wymagały (np. miski olejowej), przewody gumowe (olejowe i płynu chłodniczego), przewód wspomagania (olej pod ciśnieniem), czujnik poziomu oleju. Zregenerowany WUR i wyregulowany wtrysk – pali na zimnym i ciepłym. Wymieniony płyn chłodniczy, olej, filtry, świece, paski – nie wymieniona pompa wody i napinacze, zamierzałem to zrobić gdy zacznę jeździć autem (zresztą, rozrząd jest bezkolizyjny). Wymieniony tłok sprzęgła – biegi wchodzą idealnie. Wymienione przewody pompy oleju (oryginał Porsche),
Zaciski hamulców po regeneracji (nowe uszczelki, tłoczki, pomalowane), nowe klocki i tarcze, oczyszczone szczęki i bębny ręcznego hamulca, układ wypłukany i nowy płyn hamulcowy.
Maglownica po regeneracji, włączając tuleje montażowe do podwozia, końcówki drążków, osłony gumowe, ogranicznik skrętu.
W zawieszeniu wymienione wszystko, co tego wymagało: wahacze górne z tyłu, tuleje gumowe, sworznie z przodu, skasowane luzy w łożyskach przednich (dorzucam nowe łożyska, ale te stare je przeżyją prawdopodobnie).
Cała instalacja elektryczna przejrzana i naprawiona przez zaufanego elektryka. Nowa instalacja głośników (pojedyncze głośniki w przednich drzwiach i boczkach tylnych), nowe tylne głośniki JBL (średnica 10cm), nowa antena w miejsce anteny telefonu (tylna klapa).
Wentylator nawiewu po regeneracji, jednoistka sterująca zregenerowana i działa.
Wnętrze osobiście całkowicie rozebrałem (usunąłem też maty bitumiczne), doczyszczone do gołej blachy i pokryte APP R-stop, gdzie tego wymagało, w pozostałej przestrzeni tylko zmatowione i oczyszczone. Całość pokryta podkładem i wyklejona alubutylem 2mm. Wnętrze wyklejone matami gumowymi 1-4cm, założony komplet nowych wykładzin granatowych z granatowym obszyciem. Fotele zgodne z rocznikiem. Deska pęknięta od jednego z nawiewów w kierunku szyby, czarna, podobnie jak konsola centralna, boczki i podsufitka. Jest zarówno pojemnik na narzędzia, jak i oryginalna pokrywa koła zapasowego.
Do zrobienia klimatyzacja – jest zamontowana sprawna sprężarka i działający sterownik, nie jest napełniona. Co szczelności i sprawności reszty układu – nie mam pojęcia, wybierałem się do specjalistycznego zakładu dopiero po złożeniu auta.
Nadwozie w stanie dobrym. Aktualny kolor zbliżony do Riviera Blue, oryginalnie Light Blue Metalic (zachowany w komorze silnika). W kilku miejscach powierzchniowa rdza. Przy okazji wymiany przedniej szyby (byłą pęknięta) oczyszono, zakonserwowano i pomalowano: słupki ‘A’ (wraz z wymianą spinek listew), dach wraz z szyberdachem (wymienione na nowe wszystkie uszczelki, dorobione w druku 3D brakujące elementy z tworzywa) oraz klapą tylną (drobny smaczek w postaci listwy tylnej szyby z wytłoczonym ’928’ w dolnej, centralnej części). Wymieniony siłownik klapy. Dodatkowo komplet tylnych lamp (właśnie je wymieniam, stąd zdjęty lewy klosz).

Jeśli czegoś brakuje na zdjęciach, a auto powinno to posiadać (boczek pasażera, półka pod schowkiem, listwa tylnej szyby, zegarek konsoli centralnej, listwa progu, podsufitka, elementy tapicerki klapy, 'słoneczniki’ przednie i tylne, wycieraczka, ramka lamp przednich, ramka przeciwmgielnego z tyłu, nadkola, przybornik na narzędzia z bagażnika), znaczy że jest, ale czeka na założenie – auto jest KOMPLETNE.

Auto przed badaniem technicznym (przegląd wieczysty), od którego dzieli mnie już tylko złożenie wnętrza auta. Auto w rejestrze zabytków ruchomych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Więcej informacji na forum 924.pl, proszę szukać 'Niebieskiego Ptaka’.

Sprzedam lub zamienię na:
– Toyota FJ Cruiser z moją dopłatą;
– Renault Avantime z Twoją dopłatą.
Także inne, ciekawe, unikatowe auto, przy czym nie jestem zainteresowany autami, których wartość wynika wyłącznie z niskiego przebiegu – ja autami lubię jeździć.

Możliwa dopłata w obydwie strony, jednak przy racjonalnych wycenach – do mojego auta mam precyzyjny arkusz Excela, dokumentujący wszystkie naprawy.

Nie negocjuję ceny przez telefon.

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image

Car Image